Anasayfa » İnternet » Wordpress » WordPresse yüklenen jpeg resimlerin sıkıştırma oranını nasıl ayarlarız ?
wordpress-logo

WordPresse yüklenen jpeg resimlerin sıkıştırma oranını nasıl ayarlarız ?

Ben yüklediğim resimlerin sıkıştırma oranlarını bir eklenti ile ayarlıyordum. Aslında eklenti olduğu için pek içime sinmiyor araştırma yaparken bu yöntemi gördüm denedim hoşumada gitti. En azından eklenti kurmadığım için memnunum. Biliyorsunuz normalde wordpress resimlerinizi % 90 civarı bir kalitede kayıt eder.

wordpress-hızlandırma

Burdaki % 10 kayıp belli bile olmaz ama resimlerin büyüklüğü azaldığı için siteniz daha rahat ve hızlı yüklenir. Tabi şimdi tarif edeceğim ayarla bu % 10 değerini isterseniz % 30 yada % 40 a çıkarabilirsiniz ama kalitesi çok bozulur tabi veya isterseniz bu sıkıştırma özelliğini komple kapatabilirsiniz sizin tercihinize kalmış.

Şimdi gelelim nasıl yapılacağına çok zor bir işlem değil. Bu yapacağınız ayarlar yüklenmiş resimler için geçerli değildir. Yeni yüklenen resimlere etki eder.

ÖNCE SIKIŞTIRMA ORANINI AYARLAMA

Temanızın functions.php dosyasını bulun ve aşağıdaki kodu yapıştırın. Resimleriniz % 70 oranın da ufalmış olacak resim kaliteleri çok düşer ama boyutları epey ufalır. İsterseniz aşağıdaki koddaki 70 değerini istediğiniz değer verebilirsiniz.

add_filter( ‘jpeg_quality’, create_function( ”, ‘return 70;’ ) );

SIKIŞTIRMA AYARINI KAPATMA

Temanızın functions.php dosyasını bulun ve aşağıdaki kodu yapıştırın. Resimlerinize bir müdahale olmaz yüklediğiniz değerde kalır.

add_filter( ‘jpeg_quality’, create_function( ”, ‘return 100;’ ) );

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Robot Değilsin Umarım !! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.