Anasayfa » Grafik Programları » İllustrator » İllustratorde Baskı için PDF oluşturma
adobe illustrator

İllustratorde Baskı için PDF oluşturma

Çalışmamızı bitirdikten sonra sıra geldi PDF oluşturmaya. Dökümanımızda taşırmaların ( bleed ) aktif olduğunu varsayıyorum. Döküman oluştururken bleed nasıl aktif edilir hatırlamak için buraya tıklayın.

PDF kaydetmek için file > save as tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelir, burada kırmızı ile işaretlediğim yere tıklayın ve PDF olarak seçin.

Altında All – Range olarak iki tane seçenek var o seçeneklerin anlamı ALL yazan seçiliyse döküman içindeki bütün sayfaları PDF yapar, Range ise istediğiniz sayfanın numarasını yazarsınız sadece onu PDF yapar. KAYDET düğmesine tıklayabilirsiniz

saveas-01

Kaydet düğmesine basınca böyle bir panel gelmiş olmalı, burdan aşağıda kırmızı ile işaretlediğim yerdeki açılır menüden PDF/X-3:2002 seçeneğini seçin diğer yerlere dokunmayın.

saveas-02

Sonra sol taraftaki menüden Marks and Bleeds yazana tıklayın ve kırmızı ile işaret koyduğum kutucuğu işaretleyin eğer dökümanınızda doğru şekilde taşırma ayarını aktif hale getirdiyseniz.

Dökümanda verdiğiniz 3 yada 5 mm taşırma ( bleed) payı burdaki TOP – BOTTOM – LEFT – RIGHT yazan yere otomatik gelecektir

saveas-03

 

Sonra Yine Soldaki menüden bu sefer Advanced yazana tıklayın ve kırmızı ile işaretlediğim yer eğer aktif ise discard seçin değil ise zaten bişey yapamazsınız.

Bu ayarın anlamı dökümandaki bütün overprintleri yok sayıyor. Yani istemeden beyaz renge overprint verildiyse bunu iptal edip hayatımızı kurtarıyor.

Kötü tarafı ise eğer işte extra ve üzerinde resim kullanıldıysa yada multiple yapıp bir degrade vb… kullanıldıysa bu ayarı discard yaparsanız.

İşiniz çöp olabilir şuan burda örnek çok vardı bulamadım eğer bulursam resmini çekip eklicem nasıl bir hataya sebep oluyor diye. Neyse işimiz bitti Save PDF diyip kayıt edelim artık.

saveas-04

 

Bir yorum

  1. Güncel Konular ıllustratorde model çizimi ve baskı nakış grafikleri: merhabalar ben grafik programlarını teks…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Robot Değilsin Umarım !! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

x

Check Also

kendinizi-internetten-silin

Tek tıkla hesaplarınızı internetten silin !!!

Çoğumuzun internette birçok hesabı var. Bu hesapları silmek istesek tek tek silmeyle uğraşmayız ama artık ...