Anasayfa » Karışık » Monitör Renk Sorunları
eizo monitör

Monitör Renk Sorunları

Bir grafikerin en büyük sorunu tasarımda kullandığı renklerle baskıda aldığı renklerin birbirini tutmaması ve farklı çıkması grafiker topu matbaaya matbaacıda grafikere atar. Burda olması gereken grafikerde kalibrasyonlu bir monitör olması gerekliliğidir. Bu maliyetli bir yatırım olduğu olduğu için grafiker bunu yapmaz. Tabiki matbaada da aynı şekilde bu monitörlerden olması lazım hem grafik bölümünde hemde baskı makinalarının yanında mesela benim çalıştığım matbaada bu monitörlerden hem grafik bölümünde hemde baskı makinasında var. Ayrıca matbaadaki CTP makinasının kalibrasyonunun belirli aralıklarda yapılması lazım. Matbaaya giderken çoğunlukla yanınızda bir tane dijitalciden alınmış bir örnek götürmelisiniz bu size ve matbaacıya yardımcı olacaktır. Ama aldığınız dijital çıkış…

Genel Bakış

Özet : Bu yazıyı oylarmısınız ?

Kullanıcı Oylaması: 1.9 ( 1 oy)
0

Bir grafikerin en büyük sorunu tasarımda kullandığı renklerle baskıda aldığı renklerin birbirini tutmaması ve farklı çıkması grafiker topu matbaaya matbaacıda grafikere atar. Burda olması gereken grafikerde kalibrasyonlu bir monitör olması gerekliliğidir.

Bu maliyetli bir yatırım olduğu olduğu için grafiker bunu yapmaz. Tabiki matbaada da aynı şekilde bu monitörlerden olması lazım hem grafik bölümünde hemde baskı makinalarının yanında mesela benim çalıştığım matbaada bu monitörlerden hem grafik bölümünde hemde baskı makinasında var.

Ayrıca matbaadaki CTP makinasının kalibrasyonunun belirli aralıklarda yapılması lazım. Matbaaya giderken çoğunlukla yanınızda bir tane dijitalciden alınmış bir örnek götürmelisiniz bu size ve matbaacıya yardımcı olacaktır. Ama aldığınız dijital çıkış makinasınında kalibrasyonu yapılmış ve mürekkepleri orjinal olmalı.

Grafiker işi çalışırken mutlaka CMYK çalışmalı RGB çalışıp bunu matbaacı CMYK yapar demek çok büyük yanlıştır, evet matbaacı rip ünitesinde CMYK yapabilir 10 sn alır ama RGB ve CMYK renk gamutları aynı olmadığı için renk yine farklı çıkacaktır. Bu söylediklerimiz hepsini resimle göstermeye çalışıcam.
eizo monitör

Mesela benim çalıştığım matbaada işin kalıbını çekmek için ripe attığımız PDF dosyası hem kalıp çekme bölümüne, hem CIP4 ünitesine, hemde baskı makinasının kumanda masasında bulunan kalibrasyonlu EIZO marka monitöre düşer baskı ustası işi basarken renkleri görür. Bu renklere göre işi kontrol ederek basar.

Yukarıda CIP4 ünitesi demiştim kısa bir açıklama yapayım. Usta işi basmak için kalıpları makinaya bağladığı zaman baskı makinasında bulunan bilgisayardan basacağı işin renklerini otomatik olarak baskı makinasının haznesine indirir.

Yani sizin tasarımda kullandığınız renk değerleri hiç oynanmadan makinaya % 95 oranında gelir. Siz işinizde doğru renleri kullandıysanız baskı makinasının haznesine doğru gelmiş olur.

Benim kullandığım monitör Asus PA248QJ çok güzel bir monitör yanında kalibrasyon cihazı var fiyatı EIZO ya göre çok uygun.

Diğer arkadaşlarımın kullandığı monitörler ise EIZO marka ama fiyatları uçuktur biraz 🙂

Aşağıya yukarda bahsettiklerim ile ilgi biraz resim ekliyorum size yardımcı olacaktır.

RGB daha parlak ve canlı CMYK daha mat ve soluk fark budur

RGB daha parlak ve canlı CMYK daha mat ve soluk fark budur

Baskı makinasındaki kalibrasyonlu ekran

Baskı makinasındaki kalibrasyonlu ekran

Bir yorum

  1. Asus’tan Adobe renk gamına tam destek veren 32-inç 4K monitör: ProArt PA329Q: Asus’un yen monitörü gelişmiş te…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Robot Değilsin Umarım !! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

x

Check Also

AI

Adobe illustrator Programında Taşırma (Bleed) Verme – Set up Bleeds in Adobe Illustrator

Adobe illustrator Programında Taşırma (Bleed) Verme – Set up Bleeds in Adobe Illustrator Yazı videodan ...