Anasayfa » Karışık » Dökümanlarımızdaki Siyah Renk Doygunluk Sorunu
dökümanda siyah renk doygunluk sorunu
dökümanda siyah renk doygunluk sorunu

Dökümanlarımızdaki Siyah Renk Doygunluk Sorunu

Birçok arkadaşımızın sorunu daha doğrusu sorun demeyelim de eksik bilgi yada yanlış yapılan diyebiliriz. Mesela bir çalışmamız var.

Çalışmada butun zemin siyahla bu çoğunlukla avize tasarımlarında yada kuyumcu işlerinde kullanılıyor ürün daha iyi gözüküyor diye tabiki tercih meselesi neyse konuya dönelim böyle siyah zeminli bir işi bastığımız zaman siyahın soluk çıktığını görürüz.

Bunun çözümü ise yine basit zemindeki siyah rengi tek başına

C: 0
M: 0
Y: 0
K: 100

Bu şekilde kullanırsak tabiki soluk çıkar. Ama aşağıdaki renk değerlerini verirsek siyah renginiz daha doygun ve kuzguni çıkacaktır.

C: 30
M: 20
Y: 20
K: 100

Bu değeri vermemizin diğer iyi tarafı örnek veriyorum. Avize kataloğu basıyoruz siyah zemin üstünde bir avize resmi olsun, baskı ustası işi basarken siyah renk zemini tam koyu ve doygun çıkarmak için makinada siyah rengi biraz daha kuvvetli basar, ama bu seferde avize resmindeki siyahlarda çoğalacağı için avize resmi bozulur.

Avize resmi bozulmasın diye siyahı normal değerinde bassa bu sefer zemindeki siyah renk açık kalır. Ama yukarda yazdığım gibi renkleri 30-20-20-100 olarak verirsek bu sorunu yaşamayız usta işi basarken normal değerinde basar ve hem zemin güzel çıkar hemde avize resmi güzel çıkar.

Unutmamamız gereken zemin rengini eğer 100-100-100-100 verirsek buda bir sorundur. Zeminde 4 tane renk üst üste ve %100 değerinde basacağı için boya çamur gibi olur iş kesimde yada kırımda arka verebilir.

Bir ufak not eklemek istiyorum eğer siyah zemin renginiz üzerinde beyazla yazılmış ufak yazılar ( dişi yazı denir ) varsa zemin siyahını sadece aşağıdaki değerde verin daha doğru olacaktır.

C: 15
M: 0
Y: 0
K: 100

Bu şekilde vermemizin sebebi eğer iş basılırken baskı makinası çok az bir ayarsızlık yaparsa ki yapacaktır yada baskı yaptığımız kağıt çok az açarsa ( uzarsa ) ( çin menşeii olan kağılarda çok yapar örnek : nevia marka ) zemindeki beyaz yazılarda bu ayarsızlığı görmeyiz.

Eğer diğer renklerden katmış olsaydık zemindeki beyaz yazılar bulanık gözükürdü.

Belki biraz karışık anlattım yada biraz sokak ağzı veya matbaacı konuşması olabilir ama bir matbaaya gitseniz matbaacıda size bunu benim anlattığım şekilde anlatacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Robot Değilsin Umarım !! * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

x

Check Also

AI

Adobe illustrator Programında Taşırma (Bleed) Verme – Set up Bleeds in Adobe Illustrator

Adobe illustrator Programında Taşırma (Bleed) Verme – Set up Bleeds in Adobe Illustrator Yazı videodan ...